Typy FIRE
Tisíce cest vede k finanční svobodě. (a všechny do Říma). FIRE hnutí je rozděleno do jednotlivých typů. Upřímně - je to ale úplně jedno. Je důležité, že cesta, kterou jdeš, ti dává vnitřně smysl a není vůbec nutné analyzovat to a někam se škatulkovat. Když jsem ale přemýšlel, proč o tom napsat, tak tyhle škatule by mohly být obohacující pro někoho, kdo třeba o fire uvažuje, ale ještě není rozhodnutý a hledá jiné varianty. Různé typy fire můžou ukázat různé možnosti. Ukázat, že k nezávislosti nevede jen jedna předem daná cesta, ale že jich je několik a ty si z nich můžeš vybrat tu, která tě zrovna v tento moment láká prozkoumat nejvíc. Tak si pojďme ty cesty ukázat.
Lean FIRE
Hodně skromný přístup. V USA se definuje tím, že lidé, kteří následují lean fire žijí za 40 000$ ročně. Když bych to zjednodušeně přepočítal přes mediánovou mzdu, tak na české poměry by to bylo žití do 22 tisíc měsíčně. Mr. Money Mustache je příkladem Lean fire, žijí tuším s rodinou za +-35K USD ročně. Často to následují lidé, kterým je blízký minimalismus. Výhodou tohoto přístupu je mnohem kratší doba do RE. Každý má samozřejmě základní úroveň spořivosti jinde a ne všichni jsou ochotni obětovat výraznější část svého pohodlného života, proto je tu opak Lean Fire, a to:
Fat FIRE
Už podle názvu (Tlustý fire) - tedy žití si nad průměrem. Kdybych měl být zase specifický na čísla, tak je to definováno žitím za 100 000$ ročně a víc. Zase zjednodušeným přepočtem přes mediánovou mzdu, na ČR poměry je to žití za víc než 54 000 měsíčně. To už je celkem luxusní lifestyle, řekl bych. Nevýhodou je samozřejmě potřeba velmi velkého nest eggu (nest egg = potřebný balík peněz, který je zainvestovaný na burze a vydělává). Pro 4% rule by to bylo cca 16,2M Kč. Oproti tomu pro lean fire (22K/měsíc) je potřebný nest egg 6,6 M Kč.
Coast FIRE
Jedná se o koncept, který maximálně využívá spořeného úročení a jeho síle v dlouhodobém horizontu. Nejde tady až tak o retire early. Naopak je to vhodné pro někoho, kdo ví, že nechce odcházet z placeného zaměstnání, ale chce být finančně nezávislý třeba až za 30,40 let. Naspoří si tedy jen určitou část finálního nest eggu a pro zbytek nechá pracovat spořené úročení. Finanční brambora to popisuje jako jízdu na kole, kdy máš před sebou těžký kopec, který musíš sice vyšlápnout, ale pak nahoře už necháš kolo jenom jet samo a ono nabere z kopce velikou rychlost. Na příkladu: je ti 25 a víš, že třeba kolem šedesátky bys už rád měl možnost nepracovat. Buď můžeš jít cestou klasického fire a odkládat si každý rok nějakou malou část příjmů až do 60, nebo můžeš máknout na začátku, zainvestovat sumu peněz a ona sama ti pak do velikosti potřebného nest eggu vlivem složeného úročení doroste. Výhodou je, že peníze zainvestované dřív mají díky každoročnímu průměrnému zhodnocení trhu vyšší hodnotu, než peníze zainvestované později. Tedy zpět k příkladu: v šedesáti chceš odejít do důchodu a žít za 30 tisíc měsíčně (ke svému důchodu). Tj musíš mít našetřeno alespoň 25*30*12 = 9 M. Řekněme, že chceš agresivně spořit a investovat na začátku života, takže každý měsíc zainvestuješ 50 tisíc. Z coast fire kalulačky vychází, že bys měl tři roky takto šetřit a investovat, abys našetřil 1,6 M. Ta absolutní částka, kterou našetříš, je tedy jen frakce celkového nest eggu. Pak už necháš dalších 32 let své investice běžet, aby dorostly do 9M, ze kterých budeš v důchodu čerpat (ne že bys tedy čerpal přímo z těch 9M, ale budeš žít za zisky, které ty 9M budou vydělávat - a pro vnoučata máš po své smrti 9M dárek). A mezitím? Po těch třech letech se můžeš vykašlat na spoření a investování a využít svůj celý plat na svůj lifestyle, nebo si to jinak uzpůsobit podle sebe. Je samozřejmě potřeba zde počítat s inflací, nečekat, že 9M ve třiceti bude mít stejnou hodnotu v šedesáti, proto průměrný výnos trhu 8-9% očistit o inflaci na 5-6%.
Slow FIRE
Částečně takový opak coast fire. Zkrátka nesnažíš se o nějaký odchod do důchodu brzy, žiješ si pohodlně svým životem, akorát nějakou část svých příjmů neutrácíš, ale vkládáš na investiční účet, kde pomalu tvoříš svůj nest egg. Tento přístup je pro někoho, kdo by si chtěl postupně tu finanční svobodu třeba vybudovat, ale nespěchá nikam, má rád balanc mezi životem a prací, nemá rád extrémy a jen se prostě drobně uskromní a rozdíl zainvestuje. Vlastně jde o přístup klasického investování alespoň malé části výplaty pro přilepšení později, nemusí to být vyloženě že ti to bude vydělávat tolik, aby tě to živilo, ale pouze přivydělalo. Slow fire bych doporučil snad každému.
Barista FIRE
Neboli vtipně burger-flipper fire. Nemíříš na moment, kdy ti tvůj nest egg pokryje všechny výdaje, ale kdy ti pomůže pokrýt část výdajů a část výdajů pokryješ zaměstnáním, kde se nesoustředíš na mzdu, ale na to, aby tě to hluboce naplňovalo (třeba burger-flipper tě může hluboce naplňovat :D). Zkrátka děláš třeba méně placené zaměstnání, nebo part-time job, ale žiješ si jako pán. Nebo jako paní.
Flamingo FIRE
Jde o třífázový fire, kdy v první akumulační fázi děláš full-time a buduješ svůj nest egg. Po pár letech (až dosáhneš poloviny cílového nest eggu) zvolníš a jdeš částečně do důchodu, necháš pracovat úročení a žiješ ze svého polovičního úvazku a zhruba po deseti letech, kdy se obecně investiční portfolio zdvojnásobí jdeš do úplného důchodu a žiješ z úroků.
... A další typy fire, což už jsou jen škatulky škatulek, ale třeba baby fire, které se soustředí na maximalizaci času stráveným se svým dítětem, obese fire - velmi luxusní životní lifestyle, hybrid fire, ...
Co z toho se nejvíc se zamlouvá mě? Vlastně úplně všechno. V každém směru vidím smysl. Skromný život s lean fire s ohledem na maximalizaci vkladů na investiční účet z počátku kariéry, agresivní investování ze začátku života s coast fire a nechání pracování složeného úročení, neřešení až tak moc odchod do důchodu brzy se slow fire, barista fire a pracovaní velmi brzy v životě už jen na půl úvazku a nakonec třeba i fat fire, až nest egg naroste, tak si třeba vyzkoušet i extravagantní utrácení. Život je neustálá změna. Na fire se mi líbí ta flexibilita. Vybudování si fuck-you money a pak dělat přesně to, co tě bude zrovna bavit. Fire je cesta. Tedy cesty.