Investorův slovníček
V tomto článku vypíšu ty úplně nejzákladnější pojmy z oblasti investování:
Burza - Burza je místo, kde lidé s oprávněním (zjednodušeně brokeři) nakupují a prodávají akcie (a jiné burzovní produkty). Nakupují a prodávají na základě objednávky, kterou jim zadáš dnes už skrz webovou aplikaci ty.
Obchod - Pamatuj, že vždy musí být dvě strany. Jeden prodávající a jeden kupující. Broker pouze obchod zprostředkuje (a vezme si provizi). Když zrovna akcii prodáváš, musí někde na druhé straně být někdo, kdo zrovna kupuje. Když zrovna prodejem vyjadřuješ svůj názor: Tato akcie půjde dolu, proto prodám, někdo na druhé straně koupí vyjadřuje názor: Tato akcie půjde nahoru, proto kupuji. Samozřejmě pravdu můžete mít oba - vaše investiční horizonty se mohou lišit. Denní a swingoví tradeři zajišťují dostatečnou likviditu trhů.
Likvidita - Míra, kolik lidí běžně dělá obchody na daném burzovním produktu. Čím více lidí nakupuje a prodává, tím je produkt likvidnější a pro tebe snazší koupit/prodat. Běžná ETF, která budeš kupovat, jsou extrémně likvidní a nemáš problém s vyplněním objednávky většinou okamžitě, protože denně se nakupují a prodávají za miliony dolarů. Volume je míra, za kolik peněz se za obvykle 1 den prodá/nakoupí. SPY500 má daily volume třeba 80M $. Net-Nets, kam investuji já, jsou některé extrémně nelikvidní a čekám na vyplnění objednávky někdy i měsíce.
Cena - Cena akcie se dělí na bid, ask, last. Last je střed. Je to poslední zaznamenaná cena, na které se dohodli 2 subjekty - nakupující a prodávající. Bid je nabídka. Je to cena, kterou nabízí kupující, za kterou je ochoten zaplatit za akcii. Ask je poptávka (po kupujících) - tedy cena, kterou prodejce nabízí za prodej své akci/etf. Bid-Ask spread je potom rozdíl mezi těmito cenami. Čím je užší, tím je produkt likvidnější a zaplatíš ve výsledku méně za produkt. Např. akcie stojí 100$. Bid je 98$, ask je 102$, spread je tedy 4$. Ty když dáš market order (o typu objednávek píšu v tomto článku), nakoupí se ti okamžitě za 102$. Schopný jsi ale prodat okamžitě pouze za 98$, tzn. ihned po uzavření obchodu jsi 4$ ve ztrátě. Proto nakupuješ-li jakýkoliv méně likvidní produkt, vždy zadávej limit order, ne market order. Ale u běžných ETF a akcií, které budeš kupovat, to nemá vliv.
Hodnota - Hodnota není cena. Dokonce se tato dvě čísla mohou výrazně lišit, čehož využívají hodnotoví investoři nakupováním podhodnocených akcií. Hodnota je do určité míry subjektivní, záleží, jak dobrý analyzátor je ten, kdo hodnotu určuje. Do hodnoty se musí zahrnou spousta věcí, stávající aktiva a pasiva, předpokládané budoucí zisky, značka firmy, know-how, management, ... Cena má tendenci zažívat mnohem větší výkyvy, než hodnota. A cena má také tendenci v dlouhodobém měřítku inklinovat zpátky k hodnotě.
Akcie - Je část firmy. Jak akcie vzniká a proč? První akcie firmy vznikají vstupem firmy na burzu (tzv. IPO). Proč vstupuje firma na burzu a rozhodne se ze soukromé firmy udělat veřejně obchodovanou? Pro snadné získání kapitálu. Firmu někdo ohodnotí třeba na 1 M $. Takže se rozhodne vydat 100 000 akcií po 10$. Udělá IPO a investoři, kteří vidí ve firmě potenciál, začnou ihned nakupovat akcie. Tzn. ze soukromé firmy se stala veřejně obchodovaná, ale firma získala "zadarmo" kapitál ve výši 1M $. Ano s tím, že je nyní veřejně obchodovaná, se nese spousta povinností. Zveřejňování výkazů dle standardů a i teoreticky možnost ovládnutí firmy, protože pokud nějaký subjekt nakoupí většinu akcií firmy, může ji ovládat skrze hlasovací práva. (To se nás netýká, ale mimochodem například Carl Icahn byl známý tím, že zkupoval podhodnocené akcie firem, aby vyházel management, nebo firmu přímo rovnou zavřel, odprodal majetek a byl tak v okamžitém zisku. Viz Net-Nets) Akcie potom na burze rostou nebo klesají podle toho, jak investoři danou společnost na burze hodnotí. V průběhu času může firma i další akcie vydávat. Tj. rozdělí svůj majetek na více dílů (více akcií), vydá nové akcie a prodá je na burze. Tím získá další okamžitý kapitál, ale hodnota akcií klesá, protože se dělí mezi více lidí. Stejně tak může své akcie z trhu zkupovat. Potom se z nich stanou tzv. treasury akcie a zkupování má vliv na hodnotu jednotlivých akcií, která roste. Významné firmy se snaží každý rok odkoupit část svých akcií a vlastně tak předávají kapitál na své akcionáře (např. Berkshire Hathaway). Je to vlastně podobné, jako dividendy. Ale už zabíhám do detailů. Zkrátka: akcie = zlomek firmy a tím, že vlastníš akcii vlastníš zlomek firmy. Máš právo na vypořádání firmy (na zlomek jejího majetku, zlomek jejich příjmů, atd.) Vybírat firmy s dobrým managementem je důležité, protože právě management rozhoduje, kam se příjmy ze zisků budou alokovat (expanze, posílení, výroby, rozdělení akcionářům, odkup akcií, akvizice jiné firmy, atd.) Proto dobrý manager firmy ve svém oboru by ideálně měl sám být i dobrý investor, který umí vidět investiční příležitosti a kapitál správně alokovat.
Dividenda - Jen krátce - mělo by být jasné - část peněz, kterou vyhradí společnost po určitém časovém úseku (obvykle půl roku až rok) a pošle každému jednotlivému investorovi za každou akcii, kterou vlastní. Tzn. výnos z držení akcií je zisk/ztráta z růstu/poklesu ceny samotné akcie + výnos z dividend. Výše jsem psal o zpětném odkupu akcií, který některé firmy preferují před dividendami a opravdu v některých ohledech je zpětný odkup výhodnější, než dividendy. Například s ohledem na danění.
ETF - Exchange traded fund je pasivně spravovaný fond, tzn. správce vybírá akcie pouze podle benchmarku (indexu - tj. soubor firem na burze) - na rozdíl od aktivně spravovaných fondů, kde správce aktivně vybírá akcie, pročítá výkazy, vybírá "vítěze". Výhodou pasivního spravování jsou minimální náklady. Další výhodou je maximální diverzifikace, nemusíte se obávat, že zrovna narazíte na akcii, které se z nějakého předtím neznámého důvodu nebude dařit, neshodí vaše celé portfolio, ale jen nepatrný zlomek a na celkový výnos to nebude mít významný vliv. Více info např. na rozbitém prasátku.
Diverzifikace - Míra rozložení investic napříč investičním možnostem. Můžeš to vzít velmi zeširoka a investovat do různých typů investic - akcie a etf, nemovitosti, komodity, dluhopisy, startupy. Diverzifikovat se dá v rámci etf - různá ETF se zaměřením na různé velikosti firem, odvětví firem, lokalitu podnikání, atd. Diverzifikovat můžeš i v rámci různých brokerů, ale je spíš zbytečné, pouze pro dobrý pocit. Je samozřejmě důležité nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku, ale nepřehánět to. Když kupuješ ETF, pamatuj, že už to samo o sobě je tak velmi široce diverzifikované, že např. v rámci FTSE All World pokrýváš celý svět a je vlastně zbytečné ještě více diverzifikovat.
Trading vs investování - Liší se hlavně investičním horizontem, tedy dobou, po jakou chtějí vlastnit podklad, který kupují. Investor obvykle minimálně 3, ale spíš 5 let a víc. Trader - denní trader v rámci hodin, swingový v rámci týdnů nebo měsíců. Je pár případů dlouhodobě úspěšných traderů, ale je mnohem více případů dlouhodobě úspěšných investorů s mnohem vyšším jměním. Trading láká, člověk chce mít všechno hned, instant balík na účtu. (Viz třeba video od Dominika Kovaříka, který vydělal tradingem 7M za půl roku. Co však nezmiňuje je, kolik miliónů už do této doby tradingem prodělal). Trading je velmi zrádný a většina lidí na tom prodělá (vlastní zkušenost). Pokud tě to láká, vyhraď si malou porci svého celkového portfolia (do 10%) a s tím zkoušej hazardovat. Kloň se spíš k investování. Buffet říká: Hodnotové investování je jako sledovat trávu růst. Fakt nuda. Ale všimli jste si, o vyroste tráva za 3 měsíce?
Toto jsou základní pojmy, které je fajn znát, pokud investuješ pasivně. Láká-li tě se burze věnovat víc, určitě se postupem času budeš učit další a další pojmy, které však pro pasivní investování není nezbytně nutné nyní znát. Fire je cesta.