2/3 - Jak vytvořit investiční portfolio
Volba investičního portfolia se začátečníkovi může zdát jako velmi obtížný úkol. V tomto článku ti přesně řeknu, jaké investice ti doporučuji a proč. Uvidíš, že to bude nakonec jednoduché.
Toto je druhá část série Jak začít investovat. První byl článek Prostě začni.
Nebudu už řešit otázku proč investovat (Viz např. Vše co jste kdy chtěli vědět o FIRE). Zde si probereme kam investovat. Pokud už jsi trochu znalý a zajímají tě konkrétní mnou doporučované investice, přeskoč rovnou na kapitolu Tvorba portfolia. Začnu obecně.
Ještě především musím upozornit, že toto není investiční doporučení. Jsem investor amatér a nenesu zodpovědnost za případné ztráty.
Budu zde mluvit o pojmech jako akcie, ETF, investiční horizont. Pokud tyto pojmy zatím stoprocentně neznáš, nebudu protahovat článek zde, ale přečti si nejprve článek Investorův slovníček, kde je vysvětluji.
Akciové trhy
Popíšu zde v článku můj subjektivní přístup, kterým se řídím já. Napíšu ti, jaké obecně a pak i konkrétně investice ti doporučuji a do čeho investuji já. Budu předpokládat, že jsi začátečník, že nechceš věnovat analyzování trhů hodiny denně a hledáš snadné, ale funkční řešení, které ti zachová a případně zhodnotí tvé finance. Stejně to mám i já.
Investuji do akcií, resp. ETF. Proč? Je to:
- Jednoduché - Založení účtu za půl hoďky, na pár kliků koupení ETF/akcie. Žádné starosti a papírování jako například u nemovitostí
- Časově nenáročné. Netrávím hodiny vysedáváním u analyzování akcií (byť jsem se o to v minulosti snažil)
- Výnosné - Historická výnosnost kolem 8%
- Historicky ověřené - Akcie jsou jedním z nejstarších zdrojů aktiv, u kterých je dobře historicky ověřitelná dlouholetá minulost
- Likvidní - Není to ideální řešení, ale máš-li finanční problémy a je-li třeba, dají se aktiva (téměř) okamžitě prodat a do týdne máš peníze zpátky na účtu
- Podložené - Investuješ do reálných firem a kupuješ si jejich část. Jejich management pro tebe pracuje i když zrovna třeba spíš. Generují zisky (či ztráty). Cena akcie je odrazem hodnoty společnosti, tedy jasná data. Žádné pouze uchování hodnoty jako u zlata, žádné ponziho schéma.
- Bezpečné? Tady s otazníkem. Já to považuji za naprosto bezpečné. Můj investiční horizont mě ochrání před krátkodobými výplachy a nebojím se, že bych o své peníze přišel. Pokud by se stalo, že by opravdu někdy šel celý akciový trh do kopru, tak věřte, že budeme řešit jiné existenciální problémy, než peníze.
Nebudu zde ani zkoušet popisovat jiná aktiva, protože se jim prostě nevěnuji, nebo jen minimálně (pouze krátce v kapitole Alternativní investice). Akciové trhy mi po uvážení přišly jako pro mě nejlogičtější, proto je zde budu doporučovat i tobě.
Pasivně nebo aktivně
Asi nejzásadnější rozdělení investování se týká rozdělení na aktivní, nebo pasivní investování. Jaký je rozdíl? Aktivní investoři se z nějakého důvodu (teoreticky snížení rizika, zvýšení výnosnosti, ...) snaží aktivně vybírat jednotlivé akcie. Pročítají zprávy o dané společnosti, analyzují finanční výkazy, sledují ji. Pak určí hodnotu, na kterou ji odhadují. Pokud je cena na burze nižší, kupují a naopak.
Pasivní investování je známo jako investování do ETF. ETF (viz investorův slovníček) kopíruje index určitých firem a kupuje akcie pouze na základě benchmarku, tedy na rozdíl od aktivního tyto fondy vůbec neanalyzují akcie, pouze přikupují nebo prodávají na základě přílivu nebo odlivu peněz z fondu od investorů. Výhoda? Jednoduchost. ETF se přesně drží předem stanoveného plánu na nákupy a prodeje a poplatek za správu je tak minimální. Další výhodou je kopírování trhu. Nikdy nebudeš lepší, ale nikdy zároveň nebudeš ani lepší, než trh. Sázíš na průměr a v tom je síla v kombinaci s dostatečným časovým horizontem pasivního investování. Každý rok v konečném průměru zhodnocení o cca 8%. A poslední nespornou výhodou je časová nenáročnost. Uděláš důležité rozhodnutí jednou, na začátku (volba časového horizontu, volba portfolia a volba měsíčních/čtvrtletních vkladů) a následně už se tomu, mimo 10 minut měsíčně na poslání peněz na účet a nakoupení akcií, nemusíš vůbec věnovat. A to zdůrazňuji, opravdu není třeba sedět u obrazovky den co den a sledovat P/L (denní zisk/ztrátu) tvého portfolia. Může se to stát naopak kontraproduktivní, protože tím můžeš testovat svoji psychiku a při prudkých propadech zbytečně panikařit. Prostě každý měsíc jednou nakoupit a pak na investice zapomenout. A vzpomenout si až za 3, 5 a více let.
Nejznámější investor Warren Buffet investuje aktivně. A je v tom zatraceně dobrý. Ale taky tomu věnoval celý život, 8 a více hodin denně už od mládí. A i on sám, když dává radu k investování pro neprofesionály, tak radí: Kup si index, kupuj ho každý měsíc a čekej. Ví, že překonat zhodnocení trhu tzv. Stock-pickingem (Výběrem konkrétních akcií) je tak těžké, že většina běžných lidí neuspěje. Doporučuji ti to i já.
Když je to tak snadné, proč to nedělají všichni? V Americe dělají (nebo alespoň většina, kdo na to má), pouze u nás to zatím není běžné. Vkladové knížky, spořící účty, to není investování, to je pouze zachování hodnoty a ani to ne, protože inflace je vyšší, než výnosnost. Banky nabízí sice určitá portfolia, ale berou si zbytečně velké poplatky a zahrnují do portfolií i dluhopisy (k nim viz alternativní investice), takže výnosnost je i o několik procent níže. Je lepší a úplně snadné si to spravovat sám.
Drž se plánu
Volba investičního portfolia se může začátečníkovi zdát jako velmi náročný a zodpovědný úkol. Rozhodně to je důležitá volba, která má zásadní vliv na výši tvých výnosů. Může se zdát, že ta nejdůležitější. Ale podle mých zkušeností nakonec zjišťuji, že to tak není. Pokud se budeš řídit doporučeními níže, tak zjistíš, že s dnešní obrovskou provázaností trhu a korelací jednotlivých ETF není až tak zásadně důležité, jestli držíš ETF A, nebo ETF B. Důležitější je, že se držíš hlavních zásad, tedy dostatečného investičního horizontu a konzistentnosti, podrobněji popsáno např. v článku Vše co jste kdy chtěli vědět o FIRE.
Chci tím říct, aby si se volbou investičního portfolia nenechal odradit či zastrašit. Zároveň se neudělej stejnou chybu jako já zpočátku a sice snaha o nahánění "výherců" na burze, tedy investic s naprůměrným zhodnocením. Nejspíš se totiž nestrefíš, nebo ti dojde trpělivost dřív, než se daná investice projeví. Nakoupil jsem mraky akcií či ETF s odůvodněním: "Voda je teď trend" nebo "Tahle firma teď uvedla nový výrobek a bude to gól" nebo "Zlato půjde nahoru, koupím gold-minera". Většinu jsem prodal už po půl roce, spoustu se ztrátou. Radil bych ti hlavně kopírovat trh (viz páteřní ETF) a k tomu vybírat spíš podle osobních preferencí taková ETF, kde nehledáš rychlý zisk, ale spíš k nim cítíš vnitřně blízko, například to můžou být ekologicky udržitelná ETF.
Tvorba portfolia
Páteří tvého celé investičního portfolia by měla být ETF. Tzn. v ETF mít minimálně 70-80%, ale raději více. A páteří ETF části by mělo být jedno široce diverzifikované hlavní ETF. Doporučuji ti Vanguard FTSE All-World UCITS ETF Accumulating. Jde o ETF kopírující celý světový trh. Touto volbou prostě neuděláš chybu. Vsadíš na průměr, který funguje. Toto ETF by mělo mít majoritní zastoupení ve tvém portfoliu, doporučuji ti 50% a více. Není ale vůbec chybou, pokud tvoje portfolio bude tvořeno pouze tímto jedním ETF. Je tak široce diverzifikované (čítá 3700! významných světových firem), že už žádná další diverzifikace není potřeba. Časem se třeba rozhodneš přidat do svého portfolia ještě další ETF, ale jak říkám není to nutné. (Edit: Vanguard nově nelze nakupovat na Degiru. Více info na konci této kapitoly). Pokud jsi amerikofil, můžeš část tohoto ETF nahradit SP500. Jde o ETF kopírující 500 nejvýznamnějších amerických firem. Zde bych se ale už lehce obával regionálního rizika a měnového rizika - dolaru. Doporučoval bych mít zastoupení max 40%. Ještě zmíním variantu SP500 - Berkshire Hathaway. Jde sice o akcii a ne ETF, ale tento gigantický fond vlastní spoustu dalších převážně amerických akcií. Je to spíš ale takový můj osobní apetit, fandím Buffetovi a věřím jeho schopnostem, proto mám část portfolia v BRK.B a ne v SP500.
Pokud nechceš mít portfolio tvořené pouze jedním ETF a chceš trochu "experimentovat", vybral bych si být tebou další 2-3 ETF. Je zbytečné vybírat více. Mít v portfoliu deset nebo desítky ETF je zbytečné s ohledem na korelaci mezi jednotlivými ETF a horší management portfolia. Nesnažil bych se vybírat ETF u kterých vidíš v krátkém horizontu vyšší nárůst, pravděpodobně se nestrefíš. Raději bych se zamyslel a investoval do ETF, která ti jsou vnitřně blízká a dávají ti smysl. Líbí se ti hodnotové investování - koupíš hodnotové ETF. Věříš ve vyšší růst menších firem, koupíš Small-cap ETF. Máš rád firmy vyplácející dividendy, koupíš dividendové ETF. Vidím smysl v ekologii a udržitelných firmách, investuji sem. Je toho spousta. Ani by tě nenapadlo, na co vše existuje ETF. Třeba snídaňové Direxion Breakfast Commodities Strategy ETF (BRKY) - ETF se zaměřením na komodity spotřebovávané při snídani - kafe, kukuřice, mléko, ... Určitě si vybereš. Zde musím zmínit tři důležité body při výběru:
- Konzistentnost. Už jsem o tom psal, ale je to důležité. Když si zvolíš portfolio, drž se ho. Neskákej z ETF na ETF po půl roce, protože ti zrovna přijde atraktivní. Výnos ETF je hlavně dlouhodobý a může se ti stát, že propásneš zrovna výrazný nárůst, nebo naopak chytíš propad. Drž se plánu.
- Expense ratio. Každé ETF má poplatek za správu. Většinou to jsou malé poplatky v řádu desetin procenta, ale jsou i ETF s poplatky přes jedno procento a to, jestli máš reálný výnos 7% nebo 8% už je celkem výrazně dlouhodobě znát. Expense ratio nalezneš na justetf.com. Obecně čím větší fond, tím nižší expense ratio. FTSE All World má 0,22%.
- Daně dividend. O daních jsem psal v prvním článku této série. Pokud nechceš danit dividendy, vybírej ty ETF, která mají v názvu Accumulating, ne Distributing. Viz zmíněný článek.
Edit - nemožnost nákupu Vanguard FTSE All-World UCITS ETF
Na Degiru (oblíbeném brokerovi, přes kterého kupuji ETF) od března 2023 nelze (dočasně?) nakupovat mnou doporučované páteřní ETF Vanguard FTSE All World. Jde o to, že společnost Vanguard, která ETF poskytuje, nevydala tzv. Klíčový informační dokument (KID) v češtině. Dle EU legislativy můžou v jednotlivých státech jednotliví brokeři nabízet pouze ta ETF, která mají KID zpracována v daném jazyce. Degiro proto pozastavilo možnost nákupu tohoto ETF přes jejich portál. (Pokud nějaké tyto ETF vlastníte, můžete prodávat. Snad nenařídí i nucenou likvidaci pozic, pokud ano, měli by dát info dostatečně předem pro případný převod portfolia). Co to pro nás znamená? Buď změnu brokera (něco málo o brokerech píšu ve třetím díle této článkové série), nebo náhradu Vanguard FTSE All World za jinou alternativu. Protože jsem jinak s Degirem spokojený, volím možnost b), tedy náhradu Vanguardu za ETF obchodovatelné přes Degiro. Přiznám se, že zde pouze následuji rady dobře informovaného Richarda z investiční brambory a níže přepisuji hlavní body jeho videa k tomuto tématu, které najdete zde. Ve videu doporučuje jako náhradu dvě ETF a to:
- iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc)
Jedná se o globální ETF zahrnující však akcie pouze z vyspělých trhů. Proto Richard pro pokrytí celého světa doporučuje přidat i ETF na rozvojové země: - iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc). Obsahuje 3113 velkých, středních i malých firem z rozvojových zemí.
Obě ETF jsou na Degiru obchodovatelné a jsou zařazeny na seznam ETF bez poplatků, resp. nyní od května už za poplatek 1€, namísto běžných 3€ za ostatní ETF nezařazena do tohoto seznamu.
Seznam ETF, která jsou pouze za manipulační poplatek nalezneš ZDE.
Důležité je rozdělení portfolia mezi vyspělé a rozvojové země. Na základě kapitalizace to vychází 85-90 % vyspělé a 10-15% rozvojové trhy. Nahrazované ETF Vanguard FTSE All World má poměr 89% vyspělé, 11% rozvojové. Investiční brambora doporučuje držet obdobný poměr.
Alternativní investice
Psal jsem, že páteří tvého portfolia by měla být ETF (80%, ale raději více). Se zbytkem můžeš experimentovat, pokud tě to láká. Vždy ale pamatuj, že vyšší teoretický výnos bývá spojen s vyšším teoretickým rizikem. Níže vypíšu pár základních jiných možných investic. Pokud se chceš držet jistého standardu, což ti doporučuji, ani nemusíš pročítat, rovnou se pusť do třetího dílu této série a sice do konkrétní akce.
BITCOIN
Nemůžu se na začátku nezmínit o dnešním trendu. Osobně do investování malé částky do BTC nic nemám. Má spoustu výhod, jako největší vidím já osobně jeho omezené množství (je předem dané, kolik ho je a nikdy ho víc nebude, to z něj může dělat raritu).
Na druhou stranu se ale trochu možnosti jeho umělého nafouknutí. Je to sice velmi cenné, ale nehmatatelné cosi, na čem se lidé dohodli, že bude teď stát tolik a tolik. Když kupuješ BTC, tak pouze doufáš, že se později najde někdo další, kdo bude ochoten koupit ho za víc. To ostatně u akcií samozřejmě taky, ale u akcií se máš od čeho odrazit. Finanční výkazy, analýzy. BTC je pouze "měna". Souhlasím s Buffetem a nelíbí se mi na tom, že BTC negeneruje reálně žádnou hodnotu. Firmy jako podklad pro akcie mají zisky/ztráty a vytváří hodnoty. BTC je pouze uchovatel. Což úplně v klidu může fungovat, jasně, zlato funguje stejně. Ale vidím v tom určité riziko.
Nejsem na BTC žádný expert a možná se v těchto černých soudech mýlím a jednou budu litovat, že jsem do BTC nedal půl portfolia a víc, jako někteří moji přátelé. Ale cítím podvědomě tuto investici jako více rizikovou, proto osobně do BTC vkládám 5%, maximálně 10% svého celkového portfolia.
DLUHOPISY
Velmi krátce, protože do nich neinvestuji. Podle mě je to pro mladého investora s dostatečně dlouhým investičním horizontem nemá význam. Výnosy jsou zkrátka příliš nízké. Sice zajištěné, tedy bezpečné, ale nízké. U akcií podstupuješ teoreticky vyšší riziko (které long-term anuluje), které je odměněno historicky vyšší výnosností. Pokud máš horizont 3 a více let, do dluhopisů bych neinvestoval. Samozřejmě - pokud máš horizont nižší, třeba víš, že za 2 roky budeš stavět dům a budeš potřebovat peníze a nechceš je mít jen na spořícím učtu, dluhopisy, obzvlášť pak nejbezpečnější státní dluhopisy, jsou dobrou volbou.
STAVEBNÍ SPOŘENÍ
V ČR nejoblíbenější bankovní produkt. Příspěvek od státu 2000 za rok zní pro někoho možná dobře. Ale v dlouhodobém horizontu jsou ETF a pasivní investování výnosnější. Výnos kolem 3% ročně je prostě i s daným bonusem 2000 Kč příliš malý a nedokáže konkurovat 8% zhodnocením ETF. Osobně neinvestuji a doporučuji spíše přesunout prostředky do ETF.
P2P
Peer to peer půjčky, neboli půjčky od lidí k lidem. Jde vlastně taky o dluhopisy, pouze přímo např. na spotřebitelské úvěry konkrétním lidem skrz zprostředkovatele jako Mintos a úvěrovou společnost. Nebudu popisovat více, kdyžtak dohledej. Já jsem zde začínal s investováním. Ale dnes už odtud peníze pouze stahuji. Velká část půjček se stala defalutní vlivem i války na Ukrajině a krize. Výnosnost teoreticky i 9%, reálně díky defalutům nižší.
ZLATO
Zlato, nejstarší měna. Funguje celkem spolehlivě jako uchovatel hodnoty. Kdysi jsem četl nějakou studii, která porovnávala, co se dalo koupit za danou část unce zlata ve starověkém Římě a dnes. Ve starověkém Římě to byly kvalitní šaty, kožený pásek a boty. Za stejné množství to dnes byl kvalitní oblek, kožený pásek a boty. Zkrátka zlato hodnotu negeneruje, pouze uchovává. Což některým lidem stačí. Ale pro FIRE lid je to těžko použitelné, člověk potřebuje příjmy, ne pouze uchování hodnoty. Výhodu ve zlatu vidím v zajištění při průseru. A tím nemyslím pouze recesi na burze (byť i tam se do zlata většinou přelévají peníze), ale spíš reálnou životní katastrofu, jako válka apod. Tento scénář samozřejmě doufejme nikdy nepřijde, ale je fakt, že mít doma malé množství fyzického zlata (i když v tomto případě možná spíš stříbra, kterým se spíš dají platit levné běžné věci jako jídlo apod.), dává člověku pocit bezpečí. Nicméně já nevěřím, že se dostanu v životě do podobné extrémní krize, proto do zlata fyzického ani digitálního neinvestuji.
NEMOVITOSTI
O tomto fakt velmi krátce, protože do toho neinvestuji a neorientuji se. Řeknu můj subjektivní názor: Pro mě to není. Na akciích se mi líbí jednoduchost, vše z pohodlí domova, žádné nebo minimum papírování a starostí. To se u nemovitostí říct nedá. Musíš je umět správně ocenit/někoho si najmout, musíš řešit případné opravy, problémy s nájemníky, daně, platby za energie, je toho spousta. Nicméně věřím, že s pomocí levné hypotéky to může být investice, která nabízí násobně vyšší zhodnocení, pokud ji uděláš správně. Zároveň tím můžeš vyřešit své výdaje za bydlení například formou House-hackingu. Já však bydlení mám a jen kvůli generaci příjmu mi to za ty starosti a riziko nestojí, proto se o nemovitosti nezajímám.
JINÉ ALTERNATIVNÍ INVESTICE
Obchoduje se s lihovinami, s veterány, s obrazy, ... Pokud máš takové nějaké hobby, můžeš podobnou investici do svého portfolia zařadit. Například vidím smysl pro člověka, který žije motorismem a rád jezdí a stará se o motorky, že si koupí veterána. Přesto si však myslím, že by to měla být pouze menší část tvého portfolia. Pokud se v tom nepohybuješ už roky s tím, že dokážeš určit dost přesně cenu daného podkladu a víš, že dokážeš prodat dráž, tak to opět není investice, která generuje hodnotu, ale spíš ji uchovává. Možná se mýlím a rostoucí věk dané Whisky zaručuje, že každý rok stoupne cena o 8% jako u akcií, nevím, nejsem v tom expert. Já se podobnému koníčku nevěnuji, proto o alternativních investicích neuvažuji.
Moje osobní portfolio
Jak vypadají moje osobní investice? Následovně:

Asi si na první pohled všimneš, že nemám v ETF 70% a víc, jak doporučuju. Káže vodu, pije víno? Úplně ne. Úplně ne, protože Net-Nets beru jako investici se zvýšeným rizikem, které ne každý je ochotný podstoupit. O polovinu kapitálu vloženého do Net-Netek jsem připraven přijít. To vše podstupuji kvůli teoretické vyšší návratnosti v z historických dat investování do tohoto typu akcií. Začátečníkům toto běžně nedoporučuji. Pokud jsi začátečník, nemáš pravděpodobně zatím pod kontrolou své emoce při investování a v tom by mohlo být investování s vyšším rizikem nebezpečné. Doporučuji ti proto držet se standardu, který popisuji výše.
Vysvětlím, proč já investuji do NN. Zamýšlel jsem se nad tím a uvědomil si tuto výhodu:
Jsem mladý. Můj investiční horizont (pro část, cca polovinu mého portfolia) je velmi dlouhý, 40 let i víc. Proto jsem ochotný podstoupit vyšší riziko, které by měl vyvážit teoretický vyšší historický výnos. Rozhodl jsem se polovinu svého portfolia investovat to takzvaných Net-Nets. Nebudu zde popisovat, o co jde (viz článek Moje investiční strategie), spíš jenom napíšu, že tento typ akcií, měl historicky o něco vyšší výnos, než samotný trh. Investoval do nich zpočátku i Buffet, nebo Ben Graham. Osobně to už nedělám jako výběr jednotlivých akcií, které bych analyzoval (byť jsem se o to původně snažil), ale dělám to formou pasivního investování na základě určitých kritérií. Platím si členství v komunitě, která dané Net-Netky vybírá, analyzuje a doporučuje a já pouze investuji podle daného seznamu s ověřením si daných kritérií. Pokud by tě to zaujalo víc, přečti si zmíněný článek a napiš mi, rád se podělím o zkušenosti.
Krypto držím pod 10%, P2P časem zmizí úplně. Co se týče mých ETF:
V současné době bych nakupoval už pouze Vanguard FTSE All World. Protože toto ETF od března na Degiru nakupovat nelze (viz v kapitole Edit:), volím dvě náhrady za toto ETF, které ve zmíněné kapitole rovněž popisuji, tedy
- iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc) - 90%
- iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc). 10 %
K tomu chci časem (do cca roku) přihodit ještě třetí ETF se zaměřením na ekologicky udržitelné hospodářství, nebo přímo na firmy s pozitivním vlivem na ekologický systém. Je mi to vnitřně blízké, vidím v tom smysl a domnívám se, že takto smýšlejících lidí bude přibývat. Potom změním poměr na cca: 67% MSCI World, 7% MSCI Emerging markets a 26% zelené etf.
Mimo to držím ještě ETF, která jsem nakupoval při investiční horečce, která mě jako začátečníka postihla, před více, než 2 roky. Jedná se o ETF: ERTH (enviromentálně udržitelná ekonomika), EEM (vyloženě rozvojové země) a JPXN (Japonsko). Už dále pozice nenavyšuji, takže nebudu dále rozebírat. Mimochodem též jsem se už jako investor pěkně spálil, investoval jsem kvůli dobré valuaci do ETF ERUS (Rusko) před válkou, takže už mám v historii i 100% ztrátu. (Čert vem ztracené prachy, o ně nejde, ale nikdy bych si nemyslel, že Putin bude takovej kokot že v 21. století zaútočí otevřeně na Ukrajinu)
To je k mému portfoliu a obecně tvorbě portfolia vše. Teď ti doporučuji pokračovat na poslední díl této série, a sice na článek, kde tě po tvém vzdělání se už vyzývám k akci.