Čtyřhodinový pracovní týden

Když jsem před sedmi lety poprvé slyšel o knize Čtyřhodinový pracovní týden od Timma Ferrise, věděl jsem, že tuto knihu chci mít jednou ve své knihovně už jen kvůli tomu názvu. Čtyřhodinový pracovní týden? Představoval jsem si, jaké by to asi bylo. Co bych vůbec dělal s tím časem navíc? Rozhodně bych ho celý dobře vyplnil. Nebylo proč čekat, takže jsem si knihu za půl dne pracování na brigádě koupil.
Je to jedna z těch knih, kterou když čtete, tak přemýšlíte o svém životě a trochu ho analyzujete. Čtením této knihy si pokládáte těžké, ale potencionálně život měnící otázky. Zamýšlíte se nad tím, jestli směřujete směrem, který jste si jako malí vysnili, jestli žijete naplno svůj potenciál, jestli zkrátka jste šťastni s tím, kde váš život je teď a kam směřuje. Zároveň je ta kniha ale hodně technická. V pozdější části jde do úplných detailů. Jak outsourcovat, jak vysvětlit šéfovi, že množství odvedené práce je důležitější, než čas strávený v práci, jak provozovat geoarbitráž, atd. Přijde mi i trochu idealistická. Neříkám, že toho, co se v ní píše, nelze pro pár lidí dosáhnout, ale myslím, že pro většinu je to stále zatím sci-fi, minimálně ve stavebnictví české pracovní poměry nejsou takové, aby umožňovaly to, co Tim popisuje v knize. Byť některé pasáže jsou rozhodně poučné a dá se jich využít.
Myslím, že já osobně musím na knihu ještě teprve vyzrát. Můj životní styl se aktuálně zdaleka nepodobá tomu, čeho Tim chce abychom díky knize docílili. Místo čtyřhodinového pracovního týdne mám pětapadesátihodinový. Ale beru to tak, jak to je. Říkám: Jsem v akumulační fázi a to znamená hodně hodin pracování při malých výdajích. Baví mě to a dává mi to smysl. I Tim, byť nabádá k cíli jako je čtyřhodinový pracovní týden, si prošel obdobím života, kdy dělal 12 hodin denně včetně víkendů. Myslím, že v určitém období života to po určitou omezenou dobu má smysl. Píšu, že musím vyzrát, chci tím říct: jsem rád, že knihu v knihovně mám. Jsem si jist, že jednou na ni přijde řada a budu z ní čerpat i ty technické věci a detaily. Mít jednou YMII (Your man in India) - pomocníka, který zajistí administrativu nebo rutinní úkony a já se místo toho budu moct věnovat práci nebo volnočasovým aktivitám - chtěl bych to vyzkoušet.
Co považuji za jednu z hlavních myšlenek knihy je koncept nových bohatých. Jsou to lidé, kteří pochopili, že není cílem hnát se za absolutní částkou na účtu, ale spíš za zážitky, zkušenostmi a plnění si snů. Noví bohatí nechtějí BÝT bohatí, ale chtějí jen ŽÍT jako bohatí. Neženou se za miliony na účtu, ale spíš za zážitky, které ani nemusí stát miliony. Nechtějí vlastnit tucet vil po světě, ale chtějí bydlet v různých pronajatých vilách po světě. Tim tvrdí, že nemusíte být milionářem, abyste mohli žít jako milionáři. Noví bohatí se nezaměřují na absolutní příjem, ale na relativní příjem ve vztahu k vynaloženému času. Vydělávat 200K měsíčně za cenu 12 hodin práce denně? Ne, díky. Vydělávat 40K měsíčně při práci 1h denně? Ano, prosím. Opět, jsou samozřejmě velké rozdíly mezi jednotlivými přístupy, ale zjednodušeně chce Tim sdělit toto.
Jak zapadá tato kniha do Fire? Skvěle. V případě zaměstnaneckého pracovního poměru se z knihy hodí naučit se dokázat přesvědčit šéfa, že množství odvedené práce (a kvalita) je důležitější, než čas strávený v práci. Například tím, že mu demonstrujete, o kolik efektivnější jste při odměně za úkol, než za časovou jednotku. Ještě navíc ideálně ve formě částečného nebo úplného home-office. To vše kniha popisuje. Neříkám, že s tím vším mám zatím vlastní zkušenosti, jak jsem psal, kniha je podle mě stále ještě dost idealistická, ale zároveň rozhodně obsahuje určitě části a pasáže, které je možné se naučit a přenést do svého života. Člověk následující FIRE díky těmto principům získá ještě více svobody. Protože většina lidí pravděpodobně nikdy ani přestat pracovat reálně nechce, chce třeba jen pracovat méně a to mu principy v této knize umožní. Home-office navíc k tomu nabízí možnost cestovat a pracovat jako digitální nomád.
Není to snadné, zároveň jsem přesvědčen, že toho je možné dosáhnout. Je nutné jen učinit sérii správných kroků a rozhodnout se nad některými prioritami, možná i trochu zariskovat. Můj vlastní sen Dokončit zakázku z ciziny stále na mém seznamu 101 cílů a snů zůstává a byť v současné době to není něco, na co se soustředím, tak vím, že jednou se mi dokončit zakázku z ciziny podaří.
Knihu doporučuji každému, kdo hledá alternativní způsoby k běžnému pracovnímu poměru a nebojí se změn v životě. Fire je cesta.