BTC na 100K
Přátelé, propukla další horečka. Bitcoinová. Bitcoin atakuje hranici $ 100 K. Co z toho plyne? Možná nic. Ale možná je to zlom. Pojďme se v tomto článku podívat na bitcoin jako aktivum.
Předem upozorňuji, že jsem v posledních dvou dnech strávil hodiny konzumováním obsahu o bitcoinu, a jsem z toho lehce (možná více, než lehce) nadšený a budu tedy bitcoin spíše vychvalovat. Na konci se to však pokusím shrnout do snad střízlivého doporučení.
Zrod něčeho velkého
Poprvé jsem o BTC slyšel při jeho (řekl bych první, protože ji hodně lidí z okolí zná jako první, ale není to první) bublině v roce 2017. Kdy bitcoin vystřelil o 1700%. Jasně, zase spadl v následující době, ale ne tak hluboko a pak vystřelil znovu. V roce 2020. A toho už jsem byl součástí. Extrémně malou částkou. Proč? Protože:
Vůči bitcoinu jsem byl hodně skeptický.
Chápal jsem ho velmi omezeně a obával jsem se. Z různých důvodů, popíšu níže. Ale zároveň jsem už od první chvíle tušil, že by se mohlo jednat o něco revolučního. A toho jsem chtěl být součástí. Ale možná to tak zároveň vůbec být nemuselo, takže jsem investoval jen drobné, pár procent portfolia. A navíc jsem gamblil, tradoval a snažil se chytat dna a vrcholy. Bláhově. Když pak asi měsíc po mém nákupu a snaze vychytávat dna a vrcholy na 9K, 11 K, vystřelil najednou v rámci 3 měsíců o 400 procent, řekl jsem si, ok, možná dělám chybu, když se snažím to prodávat a kupovat, stačilo by držet.
Teď (není -bohužel- s podivem, že znovu při horečce), jsem se na bitcoin znovu zaměřil. A konečně (!) si o něm něco nastudoval. A je to ... mind-blowing. Fakt mě to chytlo. A to jsem na začátku, strávil jsem nad tím jen pár hodin večer. Ale stačilo to. Konečně jsem alespoň trochu pochopil princip fungování a unikátnost toho systému.
V roce 2020, kdy jsem začínal do btc dávat pár drobných, jsem ho považoval pouze za tečku na konci grafu na monitoru. Třeba jako zlato, prostě cena je dána nabídkou a poptávkou a o nějaké hodnotě (pro mě) se nedá moc mluvit (protože jsem jí nerozuměl). Jen jsem prostě doufal, že přijde někdo po mě, kdo bude ochotný zaplatit víc. Cesta do pekla, řekl bych. Ale včera jsem konečně začal chápat, že bitcoin není jen tečka na grafu, ale že hodnotu má. Pochopil jsem (pouze úplně povrchově a v základě), že ta myšlenka je opravdu přelomová. Věděl jsem, že by to mohlo být něco úplně nového v (nejen) finančním světě, ale nechápal jsem úplný dosah, jak velký má bitcoin reálně potenciál.
My bychom totiž opravdu mohli být u zrodu něčeho revolučního.
Proč? Já tu nebudu popisovat fungování btc, to dokáží mnohem lépe jiní, např. Kicom na bitcoinovém kanále je skvělý start pro zcela nepolíbené. (Doporučuji seřadit dle nejstarších videí, ty mi přijdou zajímavější, než ty nové vlogy).
Zkuste na to video opravdu mrknout a udělat si vlastní názor. Mě osobně to nadchnulo. Může to znít bláhově ale já jsem opravdu poprvé uvěřil v to, že by v dalších dekádách mohl BTC konkurovat penězům. Představa, že by státy ztratily moc nad finančním systémem, je absurdní. Ale stejně absurdní mohla být v plenkách internetu představa, že dnes bude na internet nahráváno na youtube 100 hodin videa za jedinou minutu. Ten systém mi zkrátka přijde teď bez chyb. Určitě to budu zkoumat dál a nějaké problémy má, ale já je nevidím. Resp. měl jsem, než jsem BTC trochu více začal studovat, tyto zásadní výhrady:
Mohou ho zrušit státy, vlády, finanční instituce, které se nebudou chtít vzdát výhradního postavení na trhu.
Nemohou. Možná mohly na úplném začátku, ale teď už je to moc rozjeté. Můžou mu házet klacky pod nohy, danit, zkoušet zakazovat, ale nemůžou ho vypnout. V USA prý byl sepsán vládou dopis, který měl za cíl dohodnout/zastavit/vyjednávat s tvůrci BTC, ale nebylo kam ho zaslat. BTC nemá kanceláře, centrum, support, nic. Je to spravováno pouze těmi uživateli samotnými a každý z nich má stejné právo a povinnosti jako kdokoliv jiný. Je to pravdivý systém, bez omezování. Není založen na dluhu, jako dnešní ekonomika, ale na vlastnictví. Máš/nemáš. Další "ale" jsem viděl v tomto:
"Těžba bitcoinu brzy spálí tolik elektřiny, kolik USA"
Jo, BTC pálí elektřinu. Doslova. Ověřováním transakcí a hledáním těžaři tzv. golden nonce, kterou se uzavře blok, se pálí velké množství elektřiny. Ale má to svůj důvod. Bezpečnost sítě. Každý, kdo by chtěl BTC napadnout, by musel mít větší výpočetní výkon, než zbytek sítě dohromady. Takový útok je už nerealizovatelný. Bitcoin je tím pálením elektřiny extrémně bezpečný z hlediska napadení zevnitř.
Zároveň je zajímavé (a opět vycházím z videí od Kicoma), že těžaři spotřebovávají elektřinu tam, kde je levná. Tedy v místech, kde je jí přebytek a to jsou ve většině případů ekologicky obnovitelné zdroje jako vodní elektrárny a nikoliv tam, kde je přelidněno a elektřina je drahá - uhelné elektrárny. A tím, že se do těchto míst nahrnou těžaři, vlastně transportují hodnotu dále. Energie, která by zůstala nevyužita, je využívána na těžbu a hodnota tak přenesena na další uživatele sítě.
Zároveň - spočítal někdy někdo, kolik elektřiny spotřebují banky? Zabezpečení systémů, provoz poboček, bankomatů, atd. A BTC by mohlo být tomu alternativou.
A jeden z posledních ale, která jsem vůči BTC dříve měl:
BTC není aktivum, které by produkovalo Cash-flow. I legendární Warren Buffet říká, že to je jen otázka času, než spadne na úplné dno.
Jo, to mě hodně odrazovalo. Slova světoznámého Warrena. Ale opět budu parafrázovat Kicoma: Buffet se narodil do úplně jiné doby. Blockchain, to prostě není jeho circle of competence, jak sám rád s oblibou říká, není to jeho rybníček. Je už to prostě mimo jeho standardní svět. Ve vší úctě.
To byli hlavní důvody, které mě odrazovaly. Už jsem si je nechal vyvrátit. Stačilo jen si o tom něco přečíst / nakoukat. A to doporučuji i vám. Teď bych se ještě v poslední sekci zaměřil na potenciál bitcoinu a jeho přednosti. Začnu trochu z jiné strany:
Volatilita a bubliny.
Toto je dle mého soudu něco, co od investice do BTC sice některé odrazuje (ty konzervativnější kvůli vysoké volatilitě), ale zároveň něco, co BTC velmi pomáhá. Kdy jste se dozvěděli poprvé o BTC vy? Vsadím se, že to bylo v době, kdy byla nějaká bublina. (Nerad tomu říkám u BTC bublina, protože to ocenění nemusí být až tak mimo, jen prostě mohlo přijít brzy). Bubliny BTC náramně proslavují a dostávají do povědomí lidí. Představte si, že něco, co před 22 lety stálo 10 dolarů dnes stojí 100 000 dolarů ... To je pro lidskou mysl nepochopitelný růst. A něco, co při každé horečce dělá pravidelně třeba 1500 %. Zároveň se zamyslete, kdo o BTC věděl před 5 lety? Málokdo. Před 10 ještě méně. Dnes? Dnes o něm ví každý. Ví, ale neinvestuje. Proč? Protože tomu nerozumí. Zatím? Možná.
Představte si, co se stane, až ti lidé, kteří tomu doposud nerozuměli, tomu rozumět začnou a začnou v tom vidět smysl. Co se stane s cenou? Vyletí. Jo, BTC je hodně drahý. 2,3 M Kč za nějaké jedničky a nuly na flešce. Ale co když tam započítáme potenciál? Představte si, že tesla má na trhu takovou valuaci, že už zohledňuje to, že by všechna auta na světě byla elektro a od Tesly. Prostě nesmyslnou. A BTC? Jakou má valuaci? Zohledňuje budoucnost? Možná, že BTC až tak drahý není, když se na to podíváme z perspektivy 10 let.
Kam může BTC vyrůst?
Investoři dělají modely. Pojďme si udělat jeden model. Hodně pozitivní, ale zároveň si myslím, že není úplně mimo mísu a není zcela sci-fi.
Lidé občas srovnávají BTC se zlatem. Také negeneruje cash-flow, také se za něj dají přímo koupit věci a služby, akorát zlato je tu už tisíce let. Co když přišel v době technologií čas na to zlato vystřídat? Co kdyby BTC dorostl do tržní kapitalizace zlata. Kdyby BTC dosáhl na kapitalizaci zlata, tak by jedna mince stála 540 000$. To by bylo z dnešní ceny 5,4 násobek. To je vysoké číslo.
Kdyby vás to zajímalo více, doporučuji tento článek, resp. sérii článků, kde autoři popisují co by se stalo s cenou, kdyby se vyrovnala kapitalizaci zlata (viz výše), kdyby se do BTC nasypaly peníze z podílových fondů, kdyby začaly investovat firmy nebo rozvojové státy a v poslední řadě kdyby se BTC stalo opravdu reálné platidlo. A tomu chci věnovat ještě poslední kapitolu.
Bitcoin jako platidlo.
Nechci touto kapitolou moc strašit. Ale. Neznepokojuje vás to množství dluhů, které naše státy vytváří? Ty schodky, deficity, tisky nových peněz, inflace. Nejsem ekonom a ekonomika je extrémně komplexní, složitá a provázaná. Nevidím všechny příčiny, následky a spojitosti, ale můj osobní přístup k životu jsem měl vždycky takový, že dluh byl něco, čemu jsem se chtěl vyhnout. Já chápu, že je i dobrý dluh. Že inflace je tvrdý fakt a že ti, kdo utratí peníze, které ještě nemají, je budou mít levnější v budoucnu. Ale vždycky pro mě dluh byl formou otrokářství, když trochu přeženu. Ty to splatit prostě musíš. Nebo se pakuj a nech zde dům/auto/ ... A když toto aplikuji na svůj život, chci být extrémně exponován investicemi v systému, který je zcela založen na dluhu? Vlastně velmi doporučuji shlédnout toto video z Bitcoinového kanálu, ze kterého vycházím. Kicom říká, že ekonomické systémy byly v minulosti nahrazovány, protože už nebyly aktuální pro svou dobu. Co když. Já vím, sci-fi, ale co když je něco pravdy na tom, že nekonečné zadlužování se států vede špatnou cestou, jemně řečeno. Hyperinflace, krach, insolvence. Možná ne nyní, ale co když to bude reálnou hrozbou někdy v budoucnu?
A vedle toho všeho je tu samostatně fungující systém peněz na internetu, který nikdo neovládá, kde je předem známá inflace a konečné množství a kde neexistuje dluh.
Nemusí nahrazovat. Ale může být alternativou. Alternativou ke stávajícímu systému, který sice funguje, ale co když.
Pojďme se trochu zasnít. Přeskočme 20,30,40 let a představme si, co by se stalo, kdyby BTC nahradil dolar? Aby dosáhl na kapitalizaci dolaru, tak by musel narůst do hodnoty 4,5 M za jeden Bitcoin. 45 násobek dnešní ceny. Jedno satoshi (stomilióntina dolaru) by se rovnala 0,05$, tedy 1,2 Kč. Lidé by si postupně povyměňovali své peníze za BTC, protože BTC by měl reálnou hodnotu. Stalo by se z něj globální platidlo, ve které by věřily miliardy lidí. V obchodech by bylo standardní, že přiložíte svoji peněženku s BTC a zaplatíte. BTC by už nebyl tak volatilní. Čím více bude v BTC peněz, tím méně bude volatilní. Nebyl by to investiční nástroj. Bylo by to prostě platidlo. Ten systém, který Nakamoto vymyslel, je (nebo v čase bude), toho schopný.
Proč potom nenakoupit nějaké satoshi za pár šprdliků rovnou? Nechat je v peněžence třeba 5, 10 let a pak se podívat, jestli se predikce naplňuje. Proč z toho celosvětově omezeného množství bitcoinů neshránět pár pro vlastní potřeby už nyní, když jsou tak levné? Když Kicom podělil celkové maximální množství BTC (21 M) počtem lidí, vyšlo mu, že by na jednoho člověka připadlo bohatství jen 0,02 BTC. Co si ho koupit rovnou, když je teď levný.
Co když v následujících 100 letech opravdu dojde ke světovému přeuspořádání majetku. Je to trochu děsivá představa dokonce. Mohlo by se zdát, že by zde byl abnormální nepoměr majetku ve společnosti. Např. Michael Saylor, muž s nejvíce bitcoiny, vlastní prý přes 17 tisíc BTC. Kdyby jeden stál 4,5 M USD, měl by 79 miliard USD. Ale Elon Musk má nyní majetek v hodnotě 220 miliard USD, takže by to až tak extrémní nepoměr nebyl. A to, že se neustále střídají nejbohatší lidé světa a firmy s největší kapitalizací je známý fakt.
Já určitě necílím na nějaká extrémní čísla. Ale jen říkám, že ta vlna, která může (a nemusí, samozřejmě) v následujících letech přijít, může být obrovská a každý z nás má to štěstí, že si může vybrat už nyní, že se s ní maličko popoveze.
Závěrem
Chtěl bych to závěrem vrátit celé trošku zpátky na zem. Jsme v roce 2024 a nikdo neví, co přinese budoucnost. Můžeme se ale připravit na různé scénáře. A pravděpodobnost, že BTC bude přelomová technologie pro svět, je mnohem vyšší, než před 5 nebo 10 lety. Proto jsem o tom chtěl napsat článek, minimálně proto, abych měl fajn pocit, že jsem vám všem, kdo čtete, o tom řekl.
Líbí se mi, co říká Kicom na konci každého videa. "Pamatujte - peníze nejsou všechno." Je to tak. Zároveň se mi ale líbí, co říká Mr. Money Mustache. "Work is better, when you don´t need the money." Práce je lepší, když nepotřebuješ peníze. Třeba teď bych měl pracovat, ale píšu místo toho blog. Protože mě to prostě zrovna teď víc baví. (A až to dokončím, bude mě zase třeba bavit práce). A já bych rád s rostoucím věkem dělal více věcí, co mě baví a méně věcí, co mě nebaví. A peníze mohou být cestou k takové svobodě. No a kdyby se to náhodou opravdu stalo a BTC by byl celosvětovým platidlem, nechci, aby se mě jednou jako starého ptal syn nebo vnuk: "a dědo, proč jsi tehdy nekoupil nějaký bitcoin?" Fire je cesta.